úterý 10. února 2015

Úklid v domácnosti - první část

Úklid v domácnosti a ECODES

   Úklid v domácnosti patří mezi činnosti, které obvykle vykonáváme denně, existují však místa, na která při čištění často zapomínáme. A právě ta jsou ideálním rájem pro množení nebezpečných bakterií. Možná tomu nebudete věřit, ale bolesti hlavy, břicha, nebo zvracení a průjem mohou mít přímou spojitost s úklidem, a to z důvodu nadměrného množení bakterií a virů v domácnostech. Hlavní problém je v tom, že většina z nás si myslí, že mají doma pořádek a čistotu, neberte to nikdo osobně, ale zmíněné zdravotní potíže mohou mít příčinu v úklidu a to by možná nikoho nenapadlo. V následující částí se zaměříme na jednotlivé body.

Bod číslo jedna - odpadkové koše a prostory okolo odpadkových košů

   Tak tyto místa můžeme nazvat klidně jako velkokapacitní pěstírnu bakterií. Důvodem zapáchajících odpadových nádob jsou bakterie, mikroorganismy a veškerý hnilobný proces, způsobený tlejícími zbytky. Zkuste jaký odér má Váš odpadkový koš. Tento zápach není jen nepříjemností, ale může být v teplém počasí i zdrojem onemocnění. Organický odpad zejména při vyšších teplotách tvoří ideální prostředí pro výskyt a množení patogenů. 
       Zdrojem pro výskyt patogenních mikroorganismů je zejména organický odpad, jako jsou zbytky ovoce, zeleniny, masa, tekuté zbytky jídel, jedlé oleje, čajové sáčky, kávové sedliny, obaly od potravin a jiné. Tento odpad se v průběhu svého rozkladu stává zdrojem zvýšené koncentrace mikroorganismů a plísní. 
       V odpadních nádobách se mimo jiné hojně vyskytují veškeré koliformní, neboli fekální bakterie, mezi ně řadíme bakterie E. Coli, campylobacter jejuni, aspergillus fumigatus, ale i choleru apod. Tyto patogeny mohou být nebezpečné, například campylobacter jejuni je jednou z nejrozšířenějších bakterií, která je považována za nebezpečný potravinářský patogen a je původcem přibližně dvojnásobného množství případů střevních onemocnění ve srovnání se známější salmonelou. K infekci stačí minimální množství bakterií a hlavním symptomem infekce jsou průjmová onemocnění, ale mohou se vyskytovat i další příznaky, jako horečka, zvracení, bolesti hlavy a břicha. Objevuje se i druh houbové plísně Aspergillus fumigatus, která ohrožuje osoby s oslabeným imunitním systémem, osoby trpící plicními chorobami nebo astmatem. Tyto popisované bakterie mohou být příčinou jednodenních zvýšených teplot, bolestí hlavy, nebo zvracení a průjmu. Náš imunitní systém se s napadením vyrovná a tak tomu skoro nikdo nevěnuje pozornost a příčinu ani nehledá.
       Ošetřením odpadkových košů prostředkem ECODES HOME se zbavíte těchto problémů. Odpadkový koš několikrát důkladně vypláchněte teplou vodou a hadříkem se snažte očistit jeho stěny. Pokud jsou stěny suché proveďte nástřik vnitřní strany odpadkového koše. Po opětovném zaschnutí cca za 5 minut vyzkoušejte jak odpadkový koš voní. Výsledek vás nemile překvapí, protože se nic nezměnilo!! A toto je známka toho, že nános mikroorganismů uvnitř odpadkového koše nebyl malý. Budete muset nanést další vrstvu, abych vás ale uklidnil, tuto operaci provedete minimálně třikrát, než se začne něco dít. Další preventivní nástřiky aplikujte asi tak jednou za deset dní, dle vlastní potřeby. Pro další ošetření pak bude stačit minimální množství roztoku, aby jste obnovili ošetřovanou plochu, protože jste tímto postupem v odpadkovém koši vytvořili neviditelnou ochrannou vrstvu, kterou jsem v minulých článcích nazval minovým polem na bakterie.

Doufám, že čistíte koš do kterého dovnitř dáváte pytel na odpadky.   :-)

 A ještě jednou připomínám, nezapomeňte, že neošetřený odpadkový koš může být přímá příčina horeček, zvracení, bolesti hlavy a břicha.

Bod číslo dva - pracovní plochy a jejich těžko nedostupná místa

   Zde jsou to prostory mezi lednicí a pracovní deskou nebo kuchyňskou linkou a sporákem. Tyto spáry nebývají nijak velké, často se jedná jen o milimetry, ale přesto právě tady bývá opravdu hodně nečistot, což je pro bakterie ideální místo pro množení. Součástí pracovní plochy je také dřez, který má sifon a přepad do odpadu, kde je ukryto obrovské množství bakterií!!  Nezbývá nic jiného než inkriminovaná místa dle možností a potřeby zbavit nečistot a následně ošetřit prostředkem ECODES HOME spray. Pracovní plocha v kuchyni a stěny okolo pracovní plochy to jsou místa, kterým bychom se měli věnovat se zvýšenou pozorností.

Bod číslo tři - houbičky a hadýrky na nádobí

   Tyto pomůcky na mytí nádobí jsou neocenitelným pomocníkem každé domácnosti, ale zároveň také líhní nebezpečných bakterií. Obvyklé vymáchání a vyždímání nestačí, protože spousta bakterií zůstává uvnitř a zbytky vlhkosti poskytují bakteriím ideální podmínky pro úspěšné množení. Takže pokud chcete mít nádobí po umytí opravdu "čisté", je třeba houbičky pravidelně dezinfikovat nebo je vyměnit. Pokud se rozhodneme pro dezinfekci, doporučujeme houbičku důkladně propláchnout a zbavit zbytků nečistit a takto připravenou houbičku namočit na pět minut do sklenice s roztokem ECODES HOME, tímto způsobem zlikvidujete 99,9% veškerých bakterií, které byly ve vaší houbičce, a použitý roztok lze použít pro další použití, třeba pro již zmíněné ošetření přepadových otvorů k sifonu u dřezu a umyvadel.  

Bod číslo čtyři - lednice a mrazící boxy

   Ošetřením ploch lednice a mrazicího boxu prostředkem ECODES HOME docílíte toho, že se zbavíte bakterií a zápachu z potravin. Hlavní police pravděpodobně otíráte poměrně často, ale nezapomínejte ani na ostatní plochy. Čas od času proto vyndejte i spodní boxy na zeleninu a police ze dveří a omyjte prostředkem ECODES HOME. Otřít je nutné i boční a horní plochy lednice, především však ty zadní, jež působí na prach jako magnet. Pořádné vydrhnutí si zaslouží vnitřní prostory, jež přicházejí do styku s jídlem, ale též držadla a rukojeti, na které saháme při otevírání lednice. Naší pozornosti by nemělo uniknout ani těsnění po obvodu dveří, kde se tvoří plíseň a samozřejmě i vrchní venkovní plocha spotřebiče.

Bod číslo pět - horní plochy kuchyňské linky

   Tady platí - sejde z očí, sejde z mysli, bohužel by to tak být nemělo!  Běžně se zapomíná na horní plochy nábytku, rámy obrazů, lustry a lampičky, nebo třeba lišty kolem oken a žaluzie, nebo také zárubně dveří a radiátory. Ošetření prostředkem ECODES HOME.

Bod číslo šest - prkýnko na krájení potravin

   Podle statistik je to hodně rizikové místo pro tvoření různých mikroorganizmů, na tomto pomocníkovi se drží víc bakterií než na záchodovém prkýnku zajímavá teorie k zamyšlení …… Ošetření prostředkem ECODES HOME.

Bod číslo sedm - látkové nákupní tašky

   Jsou skvělou volbou pro životní prostředí, ale nesmíte zapomínat, že jsou také skvělým místem, kde se drží špína a bakterie. Jednou měsíčně je proto vyperte a potom vymáchejte v roztoku ECODES HOME.

Bod číslo osm - domácí elektronika

   Dálkové ovladače a telefony jsou jednou z nejšpinavějších věcí v domácnosti, ovšem v těsném závěsu je i ostatní domácí elektronika, jako jsou mobilní telefony a sluchátka. A kdyby jste věděli kolik má na sobě bakterií  takový domácí PC s klávesnicí a myší, nebo notebook či tablet ??? Toto je úžasná sběrna prachu, bakterií či drobečků. Použít na ně můžete buď speciální kartáček, nebo sprej se stlačeným vzduchem k odstranění zapadaných nečistot. I tady můžete jako dezinfekci použít trochu roztoku ECODES HOME nalitého na hadřík. Obdobné je to např. u klávesnic pro zabezpečovací systémy!!

Bod číslo devět - smetáček lopatka a koště

   I zde budete muset věnovat pozornost domácí úklidové technice. Smetáček, lopatka či koště jsou skvělým pomocníkem, když se chcete zbavit otravných chuchvalců prachu a odporných pavučin, ale ty mohou uvíznout v štětinách. Čas od času proto smeták vymáchejte v roztoku ECODES HOME, nebo "štětiny" alespoň vysajte vysavačem, pokud má váš vysavač rotační kartáč, i ten si zaslouží vaši pozornost.

Myslím si, že to pro dnešní úterý stačí. A protože naše domácnosti nejsou jen kuchyně a pokoje, tak se za týden budu věnovat dalším místnostem našeho bydlení.              -lekr-

Žádné komentáře:

Okomentovat